Dzień 11 – 12.08.2015

Dzień 11 – 12.08.2015

With 0 Comments, Category: Ziemia Święta 2015,

„Bronić życia i umacniać je , czcić je i kochać oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi”

św. Jan Paweł II

Mt 18, 15­20

Upominanie nie jest rzeczą przyjemną i często nastręcza trudności tak jednej, jak i drugiej stronie. Jezus zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt upominania. Upominać tak, by nikogo nie poniżyć. Chodzi o dobro osoby, o to, aby ją pozyskać, a nie zniszczyć. Dlatego proponuje, aby upominać najpierw w cztery oczy. Dopiero, gdy to nie skutkuje, poprosić osoby, które pomogą zobiektywizować osąd. Naszym powołaniem jest zawsze troska o drugiego człowieka i jego zbawienie.

Czy zwracam uwagę drugiemu człowiekowi z szacunkiem i miłością?
Czy mam odwagę poprosić brata lub siostrę o modlitwę w ważnej dla mnie sprawie?

„Trzeba głosić Chrystusa z radością”

Papież Franciszek


Droga prosta. Raz w górę raz w dół. Pełna zasieków z drutów kolczastych i tabliczek z napisem „Niebezpieczeństwo. Miny.” Jedziemy szybko pełni napięcia. Mamy świadomość że tylko 40 km dzieli nas od granicy z Libanem i Syrią. Państwa mocno skonfliktowane z Izraelem. Tuż za ścianą gór rozgrywa się dramat związany z Państwem Islamskim. Dzieli nas tylko naturalna granica pasm gór Golan i strefa buforowa z wojskami ONZ. Już przestał nas dziwić widok żołnierzy z karabinami siedzącymi tuż obok nas na kawie. Wyczuwa się napięcie choć nic się nie dzieje. Jednak ciągłe zagrożenie jest. Czasem słychać dźwięk samolotów bojowych Mirage lub SU 22. Dojeżdżamy najdalej jak się tylko da pod granice do miejscowości Banias znanej w Ewangelii jako Cezarea Filipowa. Jest to miejsce opuszczane przez pielgrzymów ponieważ jest zupełnie nie po drodze. Ewangelie opisują, że Jezus zabiera tam swoich uczniów tylko raz. Dlaczego? Aby zadać im pytanie: za kogo Wy mnie uważacie? Dlaczego akurat tam? Przecież mógł zadać je wszędzie. W Cezarei Filipowej znajdują się miejsca 7 kultów pogańskich. Jest to również święte miejsce dla Żydów z racji rzeki Jordan, która ma tam swój początek. Jezus staje na tle tych wszystkich świątyń. Wówczas to pytanie znajduje swoje uzasadnienie, swoją moc i racje. Czy Jezus jest tylko kolejną możliwością do wierzenia, czy ostateczną, jedyną? Błyskotliwa i trafna odpowiedź Piotra zachwyca, nie tylko Jezusa: Ty jesteś Mesjasz Syn Boga Żywego. Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na dwa pytania: Kim dla mnie jest Jezus? oraz ile w moim życiu jest pogańskich ołtarzy na których codziennie składam ofiary (władza, wiedza, pieniądze, pożądanie).

W Cezarei Filipowej Piotr dostaje nową tożsamość SKAŁA. Piotr nie musiał nadwyrężać wyobraźni ponieważ stał przy ogromnej skale. Piotr jest widzialną głową Kościoła. Bramy piekielne nigdy nie zdołają Go pokonać. Jest to ogromne pocieszenie w dobie zaniku kultury chrześcijańskiej w Europie oraz szybkiej islamizacji. Kościół jest i będzie aż do powtórnego przyjścia Jezusa.

Panie Jezu Ty jesteś moim Panem i Zbawicielem. Wierzę w Ciebie bo tylko Ty jesteś Synem Bożym.

Dzień był ciężki jak zawsze. Upał, kurz i zmęczenie dają coraz mocniej o sobie znać. Jednak nie widać na twarzach Holy Land Team rezygnacji. Jest radość, że możemy tu być. Często padają słowa: wakacje życia!!!!! Dziś pożegnaliśmy naszego przewodnika. Wrócił do Polski. Zostaliśmy sami, ale dobrze poinformowani jak dalej się poruszać i co jeszcze konieczne zobaczyć. Niech Bóg będzie jego nagrodą za wszelkie dobro jakie od niego otrzymaliśmy. Ks. Andrzeju jest ksiądz najlepszym przewodnikiem na świecie, najbardziej cierpliwym, wyrozumiałym i pragnącym pokazać nam absolutnie wszystko w Ziemi Świętej. Przy okazji dzięki dla Biura Podróży ORBI z Bielska Białej za konsultacje w organizacji naszej wyprawy.

Szczególne pozdrowienia
dla ks. Bpa. Piotra Gregera

 

 

 

Pozdrowienia od Ady Wisły dla:

 • – Rodziny Wisła,
 • – Asi Kaweckiej,
 • – Łucji,
 • – Doroty,
 • – Moniki,
 • – Marty,
 • – Natalii,
 • – Angeliki,
 • – Edytki Biernat,
 • – Sabiny Jagosz,
 • – Dominikanów z Krakowa

sponsorzy_partnerzy

<